Pierwszą rzeczą, którą należy powiedzieć o terapii jest to, że terapia to proces. Proces, który jest zaplanowany, który ma swoje etapy i cele – mniejsze i ten najważniejszy, główny z którym zgłasza się pacjent. Dla każdego podopiecznego jest to indywidualna droga, każda osoba będzie potrzebowała czegoś innego, innego czasu, innego sposobu, może nieco innej kolejności.
Dla mnie pierwszym i podstawowym etapem jest zbudowanie relacji z osobą, która do mnie przychodzi. Nieważne czy ma 2 miesiące, 3 lata czy 30. Podstawą jest zaufanie, że nic złego tu mnie nie spotka. A to wymaga CZASU, UWAŻNOŚCI, SZACUNKU.
Do dziecka staram się podchodzić tak, by się nie bało, by nie płakało, staram się stwarzać przestrzeń, w której jest miejsce na różne emocje i różne stany. Czasem się wygłupiamy, czasem skupiamy, wszystko staramy się otulić zabawą, muzyką, ruchem. Jednocześnie mamy swoje zasady i granice. To moja baza.
Z dorosłym wezmę pod uwagę również to, jaki styl życia prowadzi, czym się zajmuje, z czym w swoim codziennym funkcjonowaniu się boryka. Człowiek to całość – i takie w moim odczuciu powinno być podejście terapeuty
Od strony merytorycznej. Nad czym pracuje się w czasie terapii?
- Nad prawidłowym rozwojem aparatu artykulacyjnego, zarówno pod względem anatomicznym jak i funkcjonalnym.
- Zwracam uwagę na właściwy tor oddechowy (co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu szczęki i żuchwy).
- Pilnuję prawidłowej realizacji funkcji prymarnych, czyli gryzienia żucia i połykania – zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.
- Jeśli jest taka potrzeba, przy nadwrażliwościach lub podwrażliwościach sensorycznych jamy ustnej, wprowadzam stymulację sensoryczną obszaru orofacjalnego. Zwykle jest to połączone z stymulacją sensoryczną również innych części ciała- np. stóp, dłoni, głowy.
- Stymuluję pracę i rozwój mięśni kompleksu ustno – twarzowego. Stosuję masaże logopedyczne na zewnątrz i wewnątrz jamy ustnej, wprowadzam ćwiczenia z zakresu mioterapii, używam różnych narzędzi terapeutycznych takich jak: stymulatory MFS, taping logopedyczny, elektrostymulację.
- Rozluźniam mięśnie obszaru orofacjalnego jeśli tego potrzebują (praca z osobami z bruksizmem, z osobami w trakcie leczenia ortodontycznego, praca z osobami ze wzmożonym napięciem mięśniowym)
- Wprowadzam stymulację z użyciem narzędzi takich jak np. wibratory i gryzaki logopedyczne czy tubki żuchwowe. Wszystkie te działania mają na celu usprawnianie funkcjonowania narządów artykulacyjnych.
- Stymuluję rozwój mowy czynnej i biernej, która z rożnych przyczyn mogła nie rozwinąć się tak, jakbyśmy tego chcieli.
- Pracuję nad prawidłową artykulacją głosek języka polskiego.
Umów się na wizytę
* Rezerwacja wizyty jest równoznaczna z akceptacją regulaminu gabinetu.