Rodzaje stymulatorów MFS

O rodzajach stymulatorów MFS. Szczegóły oferty, dla kogo, diagnoza, przebieg terapii, ceny znajdziecie tutaj: Stymulatory MFS.

Stymulator do nosa

To silikonowe urządzenie. Składa się z 2 tubek, które są połączone taśma stabilizacyjną. Zawiera płaską przestrzeń, która zapewnia bezpośredni kontakt z przegroda nosową. Zewnętrzna wypukła część powierzchni wywiera nacisk na skrzydełka nosa. Specjalna patka stymuluje w rejonie skrzydełek nosowych partie mięśniowe. Ramię zewnętrzne zapobiega przypadkowemu wtłoczeniu tubek w nos. Urządzenie to występuje w 7 rozmiarach, 2 dla dzieci rozm. 00 i 01 i 5 dla nastolatków i dorosłych. Stymulator nosowy pobudza okołonosowe partie mięśniowe w rejonie skrzydełek nosa. Redukuje opór dróg nosowych poprawiając przepływ powietrza. Przebudowuje chrząstki nosowe w rezultacie harmonizując kształt otworów nosowych. Użytkowanie stymulatora nosowego sprzyja oddychaniu przez nos u pacjentów:

  • którzy prezentują zaburzenia w oddychaniu przez nos;
  • którzy oddychają przez usta;
  • chrapiących;
  • z bezdechem sennym.

Wskazania

 Stymulator nosowy jest szczególnie polecany do stosowania u pacjentów ze zwężonymi skrzydełkami nosowymi i wynikającego z tej wady ograniczonemu przepływowi powietrza. Ponadto jest zalecany osobom oddychającym przez usta, aby ułatwić oddychanie przez nos. Stymulator poprawia przepływ powietrza, dlatego jest także przeznaczony dla pacjentów chrapiących w celu złagodzenia objawów. Stosowany jest także u pacjentów z bezdechem sennym w celu poprawy przepływu powietrza przez jamę nosową.

Rezultaty

  1. Natychmiastowo zwiększa się przepływ powietrza przez jamę nosową, co z kolei prowadzi do poprawy w oddychaniu nosem oraz zmniejszenia chrapania i bezdechu sennego.
  2. Rezultaty długoterminowe osiąga się po upływie 7-9 miesięcy. Poprawia się oddychanie (średnica nozdrzy) dzięki usprawnionej pracy grupy mięśni przynosowych po dokonanej stymulacji jednostek mięśniowych.
  3. Stymulatory nosa zalecane są jako wsparcie terapii dla pacjentów z bezdechem.

Stymulator warg

To owalne urządzenie składające się z górnej i dolnej przedniej taśmy. Działa na mięśnie otoczenia szpary ustnej. Stosowanie stymulatora powoduje, że część mięśnia okrężnego ust w okolicy czerwieni warg zaciska się, co z kolei powoduje wydłużanie górnej wargi pomagając skorygować niekompetencję warg. Ponadto taka stymulacja dezaktywuje mięsień bródkowy , policzkowy, śmiechowy oraz pozostałe mięśnie antagonistyczne mięśnia okrężnego ust. Pośrednio, ćwiczenia usprawniające wargi powodują, że język jest cofnięty, co stanowi jego optymalną pozycję do rozpoczęcia reedukacji atypowego połykania.

Wskazania

Stymulatory warg są przeznaczone dla pacjentów z niekompetencją warg (uchylone wargi podczas spoczynku), z krótką górną wargą (uśmiech dziąsłowy), i/lub z atypowym połykaniem związanym z wypychaniem języka do przodu oraz naciskiem języka na siekacze.

Rezultaty

Widoczne będą następujące rezultaty w okresie od czterech do sześciu miesięcy regularnego użytkowania stymulatora:

  • właściwe domykanie warg,
  • wydłużenie górnej wargi,
  • poprawa pozycji języka.

Zalecane jest równoczesne wykonywanie ćwiczeń usprawniających mięśnie warg oraz języka.

Obturatory ustne

Obturator ustny jest silikonową płytką, która używana jest o zamknięcia jamy ustnej i stopniowego powstrzymywania oddychania ustami. Pomaga pacjentom w zmianie toru oddychania na nosowy. Nieprawidłowy tor oddechowy jest przyczyną powstawania wad zgryzu. Brak normalizacji toru oddechowego może skutkować nawrotem wady zgryzu po ukończonym leczeniu ortodontycznym

Obturator został zaprojektowany tak, aby zaadoptować się do kształtu łuków zębowych i działa jako zapora, która zapobiega oddychaniu przez usta. Obrzeże wokół obturatora – rozciągające się wokół górnego i dolnego brzegu pozwala na ćwiczenie mięsni warg, których prawidłowe napięcie jest bardzo ważne dla normalizacji oddychania nosem.

Istnieją trzy typy obturatorów: przepuszczalne, półprzepuszczalne oraz nieprzepuszczalne – w zależności od tego czy zawierają duże otwory, małe lub w ogóle. Każdy typ obturatora występuje w sześciu rozmiarach.

Wskazania

Obturatory są wskazane dla pacjentów oddychających przez usta, aby pomóc w unormowaniu problemów oddechowych dzięki ciągłej reedukacji oddechowej.

Obturatory najczęściej używane są w połączeniu ze stymulatorami nosa.

Rezultaty

Obturatory ustne spełniają podwójną funkcję: kontrolują przepływ powietrza przez usta oraz stymulują mięśnie wargowe. Zmiana toru oddechowego osiągana jest stopniowo i w wyniku regularnego i świadomego korzystania z obturatora.

Obturatory ustne mogą być używane w połączeniu ze stałymi aparatami ortodontycznymi.

Relaksator mięśni

Jest to silikonowa płytka zbudowana na wzór aparatu Frankla do wykonywania rozmaitych funkcji w obrębie jamy ustnej:

  • rozluźnienia mięśni żucia poprzez swoje dyski boczne – efekt lip-bumpera,
  • rozluźnienia mięśni policzkowych,
  • rozluźnienia mięśnia okrężnego ust.

Urządzenie działa poprzez zastosowanie delikatnego nacisku na  obszar policzków wraz z ustami w celu rozluźnienia mięśni okołoustnych.

Wskazania

Relaksator mięśni jest szczególnie przeznaczony dla  pacjentów:

  • z intensywnym napięciem mięśni żwaczy i otoczenia szpary ust,
  • szczególnie dedykowany dla pacjentów ze zgryzem głębokim drugą klasą,
  •  szkieletową i tyłozgryzem.

W okresie wzrostu i rozwoju poprawia pionowy wzorzec wzrostu, stymuluje rotację dotylną żuchwy. Zalecany jest dla pacjentów o typie wzrostu brachycefalicznym.

Relaksator można stosować samodzielnie lub w połączeniu z płytką nagryzową. O doborze stymulatora do potrzeb konkretnego pacjenta decyduje przeszkolony terapeuta.

Zaleca się stosowanie relaksatora w nocy, oraz około 3 godzin w ciągu dnia.

Rezultaty są widoczne po około 6 miesiącach stałego używania. 

Urządzenie może być używane w połączeniu z stałymi aparatami ortodontycznymi.

Stymulator odciążający

 To urządzenie, które łączy w sobie relaksator mięśni z płytką nagryzową. Te dwa urządzenia są połączone, tworząc stymulator odciążający.

Rezultaty stosowania to:

  • rozluźnienie mięśni żwaczy i mięśni otoczenia szpary ustnej,
  • redukcja  głębokośći nagryzu pionowego,
  • rotację dotylną szczęki,
  • zmniejszenie objawów bruksizmu,
  • przeciwdziałanie starciu zębów u pacjentów z bruksizmem.

W przypadku pacjentów rosnących  zaciskających zęby i z bruksizmem nocnym umożliwia prawidłową erupcję zębów  w odcinku zębów przedtrzonowych i trzonowych, zmniejszjąc tym nagryz pionowy.

Wskazania

Urządzenie odciążające zaleca się dla:

  • pacjentów z bruksizmem,
  • pacjentów mających wysoką aktywność mięśni żwaczy,
  • pacjentów z głębokim nagryzem pionowym.

Rezultaty są widoczne: natychmiast u pacjentów cierpiących na bruksizm; po około sześciu miesiącach u pacjentów rosnących z głębokim nagryzem.

Urządzenie można używać wraz ze stałymi aparatami ortodontycznymi.

Urządzenie do leczenia zgryzu otwartego

Jest to specjalnie zaprojektowana płytka, która stymuluje następujące funkcje:

  • stymulacja mięśni żucia poprzez działanie na boczne płaszczyzny zgryzu,
  • zmiana w ułożeniu zębów,
  • kontrola ułożenia języka.

Wskazania

Urządzenie do leczenia zgryzu otwartego jest szczególnie przeznaczone dla:

  • pacjentów ze zgryzem otwartym przednim, luźnymi mięśniami narządu żucia  oraz  wysuniętym językiem,
  • dla pacjentów z luźnymi mięśniami narządu żucia (dolichocefaliczni) z tendencją do wydłużonego odcinka szczękowego.

Zaleca się stosowanie urządzenia w nocy, ale w celu przyzwyczajenia się, pacjenci mogą zacząć od noszenia urządzenia w ciągu dna.

Rezultaty powinny być widoczne od sześciu do dwunastu miesięcy regularnego stosowania.

Urządzenie może być używane w połączeniu z stałymi aparatami ortodontycznymi.

Dodaj komentarz

Adres gabinetu

Specjalistyczny gabinet neurologopedyczny Neurolexum Bożena Żerko
ul. Górecka 108/11
61-483 Poznań

Telefon i rejestracja online

+ 48 600 293 842

Godziny otwarcia

Pn: 09:00–16:00
Wt: 11:00–19:00
Śr: 09:00–16:00
Cz: 11:00–19:00
Pi: 09:00–16:00